See ilon on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "ilon",
"name": "eo-head"
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Esperanto entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ilo"
}
],
"glosses": [
"accusative singular of ilo"
],
"id": "en-ilon-eo-noun-z4a84UA~",
"links": [
[
"ilo",
"ilo#Esperanto"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "ilon"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "ilon",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ilo"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of ilo"
],
"id": "en-ilon-fi-noun-zD4ikgcp",
"links": [
[
"ilo",
"ilo#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "ilon"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "trk-pro",
"3": "*yï̄lan",
"t": "snake"
},
"expansion": "Proto-Turkic *yï̄lan (“snake”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Turkic *yï̄lan (“snake”).",
"forms": [
{
"form": "ilonlar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilon",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlar",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilondan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlardan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilondek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlardek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilonim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "ilonimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "ilonimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "ilonimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "iloning",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaring",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iloniga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlariga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonidan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaridan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonidek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaridek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "ilonlarimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "ilonlarimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "ilonlarimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "iloningiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "noun",
"3": "plural",
"4": "ilonlar",
"head": "",
"sc": "",
"tr": ""
},
"expansion": "ilon (plural ilonlar)",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ilon (plural ilonlar)",
"name": "uz-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "uz-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "uz-noun",
"st": "",
"type": ""
},
"name": "uz-inflection"
}
],
"lang": "Uzbek",
"lang_code": "uz",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Uzbek entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"snake"
],
"id": "en-ilon-uz-noun-U419n-eO",
"links": [
[
"snake",
"snake"
]
],
"wikipedia": [
"Afghan Uzbek"
]
}
],
"word": "ilon"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "ilon",
"name": "eo-head"
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Esperanto entries with incorrect language header",
"Esperanto non-lemma forms",
"Esperanto noun forms",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "ilo"
}
],
"glosses": [
"accusative singular of ilo"
],
"links": [
[
"ilo",
"ilo#Esperanto"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"word": "ilon"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "ilon",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "ilo"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of ilo"
],
"links": [
[
"ilo",
"ilo#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "ilon"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "trk-pro",
"3": "*yï̄lan",
"t": "snake"
},
"expansion": "Proto-Turkic *yï̄lan (“snake”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Turkic *yï̄lan (“snake”).",
"forms": [
{
"form": "ilonlar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilon",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlar",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilondan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlardan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilondek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlardek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilonim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "ilonimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "ilonimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "ilonimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "iloning",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaring",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaringdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "iloniga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlariga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlarida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonidan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaridan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonidek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "ilonlaridek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "ilonlarimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "ilonlarimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "ilonlarimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ilonimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "ilonlarimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "iloningiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "iloningizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "ilonlaringizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "noun",
"3": "plural",
"4": "ilonlar",
"head": "",
"sc": "",
"tr": ""
},
"expansion": "ilon (plural ilonlar)",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ilon (plural ilonlar)",
"name": "uz-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "uz-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "uz-noun",
"st": "",
"type": ""
},
"name": "uz-inflection"
}
],
"lang": "Uzbek",
"lang_code": "uz",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Uzbek entries with incorrect language header",
"Uzbek lemmas",
"Uzbek nouns",
"Uzbek terms derived from Proto-Turkic",
"Uzbek terms inherited from Proto-Turkic"
],
"glosses": [
"snake"
],
"links": [
[
"snake",
"snake"
]
],
"wikipedia": [
"Afghan Uzbek"
]
}
],
"word": "ilon"
}
Download raw JSONL data for ilon meaning in All languages combined (9.9kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"ilon"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "ilon",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.